افزایش مجدد قیمت سخت افزار در ایران و دلالان فرصت طلب!

روند افزایش قیمت قطعات سخت افزاری، به مانند تمامی محصولات داخلی بازار، حتی تولیدات داخلی، از اوایل سال ۱۳۹۷ با صعود ناگهانی، به طور چشمگیری افزایش یافته و امکان خرید را از بسیاری از کاربران سلب نمود؛ هر چند که مطالب بسیاری را در این زمینه منتشر نمودیم، اما باید اشاره کنیم که سقوط فرصت های شغل متعدد را می توان یکی از بدترین آسیب های افزایش نرخ ارزهای خارجی دانست. متاسفانه بازار ایران با فروپاشی اقتصادی روبرو است که این امر به ضعف بسیاری از خانوارهای ایرانی انجامیده و افراد بسیاری را بیکار کرده است.

در حالی که دولت ناتوان از کنترل قیمت ها بوده است، در حاشیه اوایل زمستان سال جاری، شیب ملایمی در کاهش نرخ ارزهای خارجی خصوصا دلار مشاهده شده و به طبع تا حدودی کاهش قیمت را در دنیای سخت افزار و IT ایران شاهد بودیم. هر چند که برخی از دلالان و سودجویان بازار سخت افزار از این فرصت نهایت استفاده را برده و با توجه به عدم توان سازمان های نظارتی، اقلام را با قیمت نجومی عرضه کرده و یا حتی دلار ۴۲۰۰ تومانی را به مانند ارزهای آزاد مورد استفاده قرار دادند، اما کاهش قیمت در ۲ نوبت، کمی به امیدواری ما در این حوزه کمک نمود.

با نزدیک شدن به سال نوی خورشیدی، باز هم شاهد بالا رفتن ارزش ارزهای خارجی و قیمت ها هستیم؛ دولت همچنان ناتوان از کنترل قیمت ها، تدابیری را اندیشیده است که عمدتا در حد شعار باقی مانده است. در روزهای اخیر قیمت قطعات سخت افزاری در بازار با شیب ملایم به سمت بالا در حرکت بوده و احتمالا تا پس از سال نو و عید باستانی نوروز نیز این افزایش قیمت همچنان پابرجا خواهد ماند. به هر حال این افزایش قیمت به چندین بخش مرتبط خواهد بود که افزایش نرخ ارز و عدم توانایی در کنترل آن، تنها یکی از دلایل و البته مهمترین عامل است.

سواستفاده برخی از کمپانی های داخلی و دلالان، به بالا رفتن قیمت دامن زده و باث شده است تا کاربر ایرانی قطعات سخت افزاری را با قیمت های بالایی خریداری نماید. جالب است بدانید که حتی برخی از گزارش ها حاکی از آن است که کاربران بسیاری به دنبال قطعات سطح پایین و حداقلی برای اجرای بازی ها می روند. از سوی دیگر احتکار دلالان و برخی از شرکت ها نیز مسئله ای است که در ماه های اخیر به شدت برجسته بوده است؛ از مانیتورهایی که امکان پشتیبانی از G-Sync را یافته اند تا کارت گرافیک های میان رده سری GTX، همگی در این بازار عجیب دست به دست هم داده اند تا حقوق خریداران پایمال شود.

امیدواریم که این بازار آشفته مجددا به روزهای عادی خود باز گردد؛ هر چند که از دیدگاه علمی، عملا غیر ممکن است!

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.