روش های تشخیص باتری اصل از تقلبی

امروزه با قیمت های بالای گوشی ها خرید گوشی سخت شده است ممکنه بعضی از گوشی های ما به دلیلی باتریش خراب بشه خب حالا از کجا بفهمیم باتری که میخریم اصله یا تقلبی .

باتری لیتیم پلیمر

باتری لیتیم پلیمریکی از بخش های مهم کوادکوپتر است و دانستن مشخصات یک باتری لیتیم پلیمر جهت ارتباط با موتور و انتخاب ملخ و اسپیدکنترل از موارد مهم طراحي است. در کوادروتور از باتری لیتیم پلیمر(Lithium-Polymer) که به اختصار LiPo یا Li-Poly می نامند استفاده می کنیم .

عمر مفید باتری بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ سیکل می باشد یعنی اینکه شما اگر به خوبی از این باتری استفاده کنید حداکثر ۳۰۰ بار می توانید آن را شار‍‍ژ کنید و اگر در بدترین شرایط استفاده کنید ۱۵۰ بار قابلیت شارژ شدن را داراست.

باتری‌های لیتیوم‌ یونی (Lithium Ion)

باتری لیتیوم یون (به انگلیسی: Lithium ion battery) (مخفف انگلیسی: Li-ion یا LIB) یک خانواده از باتری‌های قابل شارژ است که در آن در زمان تخلیه، یون‌های لیتیم از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت و در هنگام شارژ شدن وارونه حرکت می‌کنند.

باتری های لیتیوم یون توانسته اند برخی از مشکلات نسل های گذشته را رفع نمایند. تولید در اندازه های مختلف یکی از اتفاقات خوب برای تولید کنندگان این نوع باتری است.وزن کم و حجم کمتر از تغییرات جدی این نسل به شمار می رود.

باتری‌های لیتیوم یون بالاترین چگالی انرژی را فراهم می‌سازند که تقریباً دو برابر انرژی قابل دسترسی از باتری‌های نیکل کادمیم است. باتری‌های لیتیم یون معمولاً برای تأمین نیروی لازم در دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با افزایش استفاده از تلفن همراه های هوشمند با سخت افزار های قوی تر نیاز به باتری های لیتیوم یون برای تامین انرژی بیشتر از پیش احساس شد و همین امر باعث شد تا این نوع باتری ها بخش بزرگی از نیاز های مصرف کنندگان رو تامین نماید و امروز اکثر باتری گوشی موبایل ها از ساختار لیتیوم یونی هستند.

قدم اول

بسته بندی باتری

یکی از بهترین روش های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل این است که به جعبه یا بسته‌بندی باتری دقت نمایید. بسبندی باتری های اصل عموما بسیار شکیل انجام می‌شود و تمام نوشته ها، لوگوها و اطلاعاتی که روی بسته حک شده دارای کیفیت و وضوح مناسبی هستند.

اما بسته‌بندی باتری های تقلبی بدین صورت نیست و عموما کیفیت رنگ ها، نوشته ها و لوگو های روی بسته اصلا جالب نیستند.

توجه داشته باشید که همیشه پر رنگ بودن رنگ ها و نوشته های روی جعبه به معنای اصل بودن باتری نیست، بلکه برعکس پر رنگ بودن بیش از اندازه آیتم های روی جعبه باتری می‌تواند دلیلی مبنی بر اصل نبودن آن باشد.

قدم دوم

برسی تاریخ باتری با تاریخ روی بسته

روی تمام باتری های لیتیوم یونی تاریخ تولید آن ها حک شده است.

مهم نیست که تاریخ تولید یک باتری مربوط به چند وقت پیش باشد، اما منطبق بودن تاریخ تولیدی که روی بدنه باتری حک شده با تاریخ تولیدی که روی جعبه باتری حک شده است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و یکی از روش های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل خواهد بود.

اگر تاریخ تولیدی که روی بدنه باتری حک شده با تاریخ تولیدی که روی جعبه باتری نوشته شده تطابق ندارد، مطمئن باشید که باتری تقلبی است.

قدم سوم

پوسته روی باتری

دور باتری های لیتیوم یونی گوشی های موبایل یک برچسب نصب می‌شود که حاوی اطلاعاتی همچون تاریخ تولید باتری، ظرفیت آن، هشدارها، لوگوی شرکت سازنده و غیره خواهد بود.

در گوشی های موبایل عموما این برچسب از ترکیب رنگ های نقره‌ای و سیاه تشکیل می‌شود. با بررسی این برچسب هم می‌توانید به تقلبی یا اصل بودن باتری گوشی پی ببرید.

اگر برچسب دور باتری کاملا صاف و بدون برآمدگی و درز روی بدنه آن چسبیده شده باشد، این مسئله یکی از نشانه های اورجینال یا اصل بودن باتری خواهد بود، اما در سمت مقابل اگر مثل عکس سمت چپ برچسب روی باتری درز و شکاف ها یا برآمدگی داشته باشد، مطمئن باشید که باتری مورد نظر فیک یا تقلبی خواهد بود. این روش یکی از بهترین روش های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل در گوشی های موبایل است.

 

قدم چهارم

لبه های باتری

یکی دیگر از روش های مناسبی که می‌توانید از آن برای تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل در گوشی های موبایل استفاده کنید، آن است که باتری را بر روی میز بخوابانید و وضعیت لبه های فوقانی و زیرین باتری را بررسی کنید.

اگر باتری اصل باشد، لبه های آن کاملا دقیق و صاف طراحی شده و برچسب روی باتری هم کاملا هماهنگ روی لبه باتری سوار می‌شود، اما اگر باتری تقلبی باشد لبه های فوقانی و زیرین آن ممکن است صاف و صیقلی نباشند و همچنین مابین برچسب روی باتری و لبه آن فاصله‌ای مثل عکس بالا و سمت راست وجود داشته باشد و کلا ناهماهنگی هایی از این نظر در دو بخش فوقانی و زیرین باتری مشاهده گردد.

وجود این ناهماهنگی ها و فواصل محسوس مابین بدنه باتری و برچسب روی آن می‌تواند دلیلی مبنی بر فیک یا جعلی بودن باتری باشد.

 

قدم پنجم

کم رنگی و پر رنگی فونت روی باتری

با توجه به کیفیت نوشته هایی که روی برچسب باتری حک شده هم می‌توانید تقلبی یا اصل بودن آن را تشخیص دهید. عموما نوشته های روی برچسب باتری های تقلبی کم رنگ و کم کیفیت یا بیش از اندازه پر رنگ هستند و در برخی موارد هم ممکن است این نوشته ها کج و ناخوانا روی برچسب باتری حک شوند، اما باتری های اصل اینگونه نیستند و عموما نوشته های روی برچسب آن ها کاملا یکنواخت و با شدت رنگ نسبتا بالا حک می‌شوند.

البته تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی نوشته های روی برچسب باتری کار خیلی ساده‌ای نیست و نیاز به کمی تجربه دارد، اما در هر صورت این روش یکی از روش های شناسایی باتری های اصل از تقلبی محسوب می‌شود و به این نیز توجه کنید که اگر زیاد پر رنگ بود اون باتری تقلبیه.

قدم ششم

بدنه باتری

با بررسی دقیق تمام بخش های بدنه یک باتری لیتیوم یونی هم می‌توانید اصل یا فیک بودن آن را تشخیص دهید.

باتری های اصل از همه نظر دقیق طراحی شده‌اند و کوچک‌ترین ناهماهنگی مابین بخش های مختلف فیزیکی آن ها وجود ندارد، اما باتری های تقلبی اینطور نیستند و اگر دقیق به قسمت های مختلف بدنه آن ها نگاه کنید، ناهماهنگی هایی را خواهید یافت.

بنابراین به طور دقیق به بدنه و نحوه ساخت باتری دقت کنید و دنبال ناهماهنگی هایی باشید که نشان دهند باتری مورد نظر تقلبی است. یک نمونه از این نوع ناهماهنگی ها در عکس فوق نشان داده شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.