عنصر مولیبدن چیست؟

مولیبدن فلزی به رنگ نقره ای است که در مقابل خوردگی مقاوم است.
این عنصر یکی از بالاترین نقاط ذوب تمام عناصر خالص را دارد – فقط عناصر تانتالوم و تنگستن دارای نقاط ذوب بالاتر هستند.

سنگ معدن اصلی مولیبدن (molybdenum disulfide) است ، اما در وولفنیت (مولیبدات سرب) و پلاستیک (مولیبدات کلسیم) نیز یافت می شود.

مولیبدن نیز یک ریز مغذی ضروری برای زندگی است.

به عنوان یک فلز ترانزیستور ، مولیبدن به راحتی ترکیباتی را با سایر عناصر تشکیل می دهد. مولیبدن شامل ۱٫۲ قسمت در هر میلیون (ppm) پوسته زمین با وزن است ، اما در طبیعت رایگان یافت نمی شود.

این ماده به عنوان محصول جانبی معدن مس یا تنگستن کشف می شود.

مولیبدن در درجه اول در ایالات متحده ، چین ، شیلی و پرو استخراج می شود.

طبق گزارش انجمن سلطنتی شیمی (RSC) ، تولید جهانی در حدود ۲۰۰۰۰۰ تن در سال است.

Molybdenum element
Molybdenum element

ویژگی ها:

تعداد اتمی (تعداد پروتونهای موجود در هسته): ۴۲
نماد اتمی (در جدول تناوبی عناصر): MO
وزن اتمی (جرم متوسط ​​اتم): ۹۵٫۹۶
تراکم: ۱۰٫۲ گرم در هر سانتی متر مکعب
فاز در دمای اتاق: جامد
نقطه ذوب: ۴،۷۵۳ درجه فارنهایت (۲،۶۲۳ درجه سانتیگراد)
نقطه جوش: ۸۳۸۲ درجه فارنهایت (۴،۶۳۹ درجه سانتیگراد)
تعداد ایزوتوپ ها (اتم های یک عنصر با تعداد نوترون های مختلف): ۲۴ که نیمه عمر آنها با تعداد انبوه از ۸۶ تا ۱۱۰ شناخته شده است.

ریز مغذی:

مولیبدن یک ریز مغذی ضروری برای زندگی است ، اما بیش از حد آن سمی است.
مولیبدن در ده ها آنزیم موجود است. یکی از این آنزیمهای مهم نیتروژناز است که باعث می شود نیتروژن موجود در جو جذب شود و به ترکیباتی تبدیل شود که به باکتری ها ، گیاهان ، حیوانات و انسان ها اجازه سنتز و استفاده از پروتئین ها را می دهند.

کشف:

مواد معدنی نرم مولیبدنیت (مولیبدن سولفید) اغلب در مورد گرافیت یا سنگ معدن سرب اشتباه گرفته می شدند تا سال ۱۷۷۸ ، هنگامی که تجزیه و تحلیل توسط شیمیدان آلمانی کارل شل نشان داد که این یکی از این مواد نیست ، و در واقع یک عنصر کاملاً جدید بود.

اما به گفته Chemicool ، از آنجا که شیل کوره مناسبی برای کاهش جامد سفید از فلز ندارد ، هنوز چند سال طول می کشد تا این عنصر در واقع مشخص شود.

Molybdenum element
Molybdenum element

در حقیقت ، شیل بعداً به عنوان “شانس سخت شكل” شناخته شد زیرا وی تعداد زیادی كشف شیمیایی – از جمله اکسیژن – را انجام داد ، اما این اعتبار همیشه به شخص دیگری داده می شد.

برای  سال آینده ، دانشمندان تصور می کردند که مولیبدنیت حاوی عنصر جدید است ، اما هنوز هم شناسایی آن بسیار دشوار بود ، زیرا هیچ کس نتوانسته بود آن را به یک فلز کاهش دهد.

بعضي از محققان آنرا به اکسيد تبديل کردند ، با اين وجود ، هنگام افزودن به آن ، اسيد موليبديک را تشکيل داد ، اما خود فلز گمنام مانده .

سرانجام ، پیتر جاکوب هژلم ، شیمی دان سوئدی ، اسید مولیبدیک اسید را با کربن موجود در روغن بذر کتان ریخت تا یک خمیر ایجاد کند.

رب اجازه تماس نزدیک بین کربن و مولیبدنیت را می داد.

هژلم پس از کلمه یونانی “مولیبدوس” به معنی سرب ، این مخلوط را در یک ظرف بغل بسته گرم کرد تا فلز را که بعداً آن را مولیبدن نامید ، تولید کند.
طبق اعلام انجمن سلطنتی شیمی ، این عنصر جدید در پاییز سال ۱۷۸۱ اعلام شد.

 موارد استفاده :

  • بیشتر مولیبدن تجاری در تولید آلیاژ استفاده می شود ، که در آن به منظور افزایش سختی ، استحکام ، هدایت الکتریکی و مقاومت در برابر سایش و خوردگی افزوده می شود.
  • مقادیر کمی مولیبدن را می توان در محصولات متنوعی یافت: موشک ، قطعات موتور ، مته ، تیغه اره ، رشته های بخاری برقی ، مواد افزودنی روان کننده ، جوهر برای تخته های مدار و پوشش های محافظ در دیگهای بخار. همچنین در صنعت نفت از آن به عنوان کاتالیزور استفاده می شود.
  • به گفته انجمن سلطنتی شیمی  ، مولیبدن به عنوان پودر خاکستری تولید و فروخته می شود و بسیاری از محصولات آن با فشرده سازی پودر تحت فشار بسیار زیاد تشکیل می شوند.
  • با توجه به نقطه ذوب بالا ، مولیبدن تحت دمای بسیار بالا عملکرد فوق العاده خوبی دارد. به خصوص در محصولاتی که باید در این دمای شدید روغن کاری شوند ، بسیار مفید است . بنابراین در مواردی که ممکن است برخی از روغن ها تجزیه شوند و یا آتش بگیرند ،روغنهای دارای سولفیدهای مولیبدن می توانند گرما را کنترل کنند و همچنان مسائل را به هم نزدیک نگه دارند.
Molybdenum element
Molybdenum element

آیا می دانید؟

مولیبدن ۵۴مین عنصر رایج در پوسته زمین است.
اتم مولیبدن نیمی از وزن و تراکم اتمی به عنوان تنگستن دارد.
به دلیل این مولیبدن ، غالباً تنگستن را در آلیاژهای فولادی جایگزین می کند ، و همان اثر متالورژی را با تنها نیمی از فلز ارائه می دهد.
“Big Bertha” ، اسلحه آلمانی ۴۳ تنی که در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت ، به دلیل داشتن نقطه ذوب بسیار بالاتر ، حاوی مولیبدن به عنوان یک عنصر اساسی فولاد آن بود تا آهن .
مولیبدنیت یا مولیبدن ، یک ماده معدنی نرم و سیاه است که زمانی برای ساخت مداد استفاده می شد.

تصور می شد این ماده معدنی حاوی سرب بوده و اغلب با گرافیت اشتباه گرفته می شود.
مولیبدنیت در برخی از آلیاژهای مبتنی بر نیکل ، مانند Hastelloys استفاده می شود – آلیاژهای ثبت شده در برابر گرما و خوردگی و محلولهای شیمیایی بسیار مقاوم هستند.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.