کلاهبرداری به سبک چینی – ضرر ۹۰۰ هزار دلاری به اپل توسط دو دانشجو

محصولات تقلبی یکی از آن مشکلاتی هستند که هر صنعتی به نوعی درگیر آن است. اما زمانیکه اپل درگیر این ماجرا است، ما میدانیم به بحث عرضه و تقاضا در میان است. چرا که آیفون تقریباً در همه جای دنیا به عنوان نمادی از زندگی لوکس شناخته می‌شود، به‌خصوص در آسیا که اصولاً کالاهای تقلبی بیشتر از نقاط دیگر جهان، در آنجا تولید می‌شود.

دو دانشجوی چینی در اورگان با نام‌های Yangyang Zhou و Quan Jiang از سال ۲۰۱۷ آیفون‌های تقلبی خود را برای تعمیر به اپل تحویل می‌دادند. براساس برآوردهای شرکت این دو شخص کلاهبردار در مجموع مبلغ ۸۹۵,۸۰۰ دلار به اپل ضرر زده‌اند. این دو نسخه‌های جعلی آیفون را از چین وارد خاک آمریکا می‌کردند. این آیفون‌های با عنوان این مشکل که روشن نمی‌شوند به فروشگاه‌های آنلاین و حتی حضوری اپل تحویل داده می‌شدند. آیفون‌های واقعی و سالمی که اپل به عنوان جایگزین گوشی‌های جعلی به این دو شخص تحویل می‌داد، دوباره به چین بازگردانده می‌شدند و پول آنها به حساب مادر جیانگ فرستاده می‌شد. حسابی که خود او هم از ایالات متحده به آن دسترسی داشت.

تعویض ۱۵۰۰ آیفون جعلی با نسخه واقعی

جیانگ و ژو برای بیش از ۳ هزار دستگاه آیفون جعلی درخواست گارانتی دادند و از این تعداد حدود ۱۴۹۳ مورد  تعمیر (آیفون جعلی با آیفون اصلی جایگزین) شد. اما سال ۲۰۱۷ اپل به این موضوع مشکوک شد و دپارتمان کلاهبردی این شرکت در تابستان ۲۰۱۷ نامه‌ای برای جیانگ ارسال کرد تا آن را ادامه کار خلاف خود و واردات آیفون‌های تقلبی باز دارد، اما جوابی از او دریافت نکرد، دلیل این موضوع احتمالاً آن بود که این نامه به آدرس ژو، همدست جیانگ ارسال شده بود.

به‌طور دقیق مشخص نیست که آیا هشدار کلاهبرداری از سمت اپل صورت گرفته و یا واردات غیر عادی از چین در بهار ۲۰۱۷ به حل مساله کمک کرده است، اما در هر صورت این کلاهبرداری بزرگ احتمالاً به باطل شدن ویزای این دو دانشجوی مهندسی منجر خواهد شد. وکیل ژو ادعا کرده است که موکل او بی گناه است، چرا که در جریان این موضوع نبوده است که آیفون‌هایی که از چین وارد می‌شوند، تقلبی هستند، او فقط فکر می‌کرد که آنها به سادگی دچار مشکل شده‌اند. شرایط برای جیانگ هم به همین صورت است. او در کنار اتهام کلاهبرداری به واردات کالاهای تقلبی نیز متهم است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.