شکایت ایالت تگزاس با محوریت تبلیغات علیه گوگل

دادستان‌های ایالت تگزاس به دلیل رفتار ضد رقابتی در صنعت تبلیغات، شکوائیه‌ای علیه گوگل تنظیم کرده‌اند.

غول‌های فناوری زیر ذره‌بین دستگاه‌های نظارتی قرار گرفته‌اند و گوگل یکی از آن‌ها محسوب می‌شود. گفته می‌شود گروهی از وکلای دادگستری ایالتی به سرپرستی ایالت تگزاس شکایتی علیه رفتارهای انحصارطلبانه‌ی گوگل تشکیل داده‌اند که بر تجارت و فناوری تبلیغات این شرکت و تسلط آن بر صنعت تبلیغات متمرکز است.

این شکایت که روز چهارشنبه ثبت شد، کمی پس از شکوائیه وزارت دادگستری آمریکا با محوریت انحصارطلبی گوگل در ماه اکتبر (مهر) صورت گرفته.

کن پکستون، دادستان کل تگزاس، دادخواست علیه گوگل را در یک کلیپ اعلام کرد. جزئیات این پرونده‌ی قضایی ناشناخته مانده است؛ اما در کلیپ اعلامیه، پکستون ادعا می‌کند که گوگل از قدرت انحصاری خود برای کنترل قیمت‌ها و دست‌ داشتن در تبانی بازار برای مزایده‌ی تقلبی استفاده می‌کند.

کن پکستون
کن پکستون

 پکستون می‌گوید:

تگزاس بار دیگر پیش‌قدم می‌شود. ما در حال طرح شکایت علیه گوگل برای رفتار ضد رقابتی هستیم. این حاکم اینترنت از قدرت خود برای دست‌کاری بازار، از بین ‌بردن رقابت و آسیب رساندن به مصرف‌کنندگان استفاده کرده است. هشیار باشید! اگر بازار آزاد بازی بیس‌بال بود، گوگل خود را به‌عنوان پرتاب‌کننده توپ، ضربه‌زننده و داور قرار می‌داد.

اگر چه پکستون هنوز اعلام نکرده است که سایر ایالت‌ها در این ماجرا دخیل هستند؛ اما احتمالا ایالت‌های دیگر به شکایت تگزاس علیه گوگل خواهند پیوست.

البته خبرگزاری CNBC گزارش داده است كه سایر ایالت‌ها به رهبری جمهوری‌خواهان به این شکوائیه ملحق خواهند شد. علاوه بر این، دادستان کل تگزاس دادخواست جداگانه‌ای برای رفتارهای انحصارطلبانه علیه فیسبوک تنظیم کرده است.

شکایت‌های یادشده چندین ماه پس از طرح دادخواست وزارت دادگستری علیه غول جست‌وجو و تبلیغات صورت گرفته است. دادخواست این وزارت‌خانه به تجارت جستجوی گوگل متمرکز بود؛ اما وزارت دادگستری در حال بررسی سلطه‌ی فناوری تبلیغات گوگل است و می‌تواند برای آن شکایت‌های جدیدی تنظیم کند.

روز چهارشنبه، خبرگزاری پولیتیکو گزارش داد که ائتلاف ایالتی دو حزب دیگر به سرپرستی دادستان ایالت‌های کلرادو و نبراسکا می‌تواند به‌زودی دادخواست سوم علیه گوگل را تشکیل دهد.

فیسبوک
فیسبوک
گوگل، فیسبوک، آمازون و اپل معروف به Big Tech، بیش از هر شرکتی مورد توجه دادگستری آمریکا و کمیته‌های ضد انحصار (آنتی‌تراست) قرار گرفته‌اند.

مردادماه سال جاری، بعد از ماه‌ها تحقیق و بررسی، چهار شرکت در جلسه‌ی مجلس سنای آمریکا حاضر و به اتهام‌های وارده واکنش نشان دادند و دفاعیه‌ی خود را ارائه دادند.

طبق اخبار منتشرشده، چهار درخواست و پرونده‌ی دیگر علیه فیسبوک و گوگل در حال آماده‌سازی است تا به‌صورت دقیق و موشکافانه‌ای آن‌ها را مورد بازجویی قرار دهد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.