دلیل برقدار شدن بدنه لپ‌تاپ

احتمالا تا حالا برای شما هم همچین سوالی پیش امده که، چرا بدنه لپ تاپ من برق داره!

بطور کلی لپتاپ های که بدنه فلزی دارند به چند دلیل میتونن برق دار باشن و جریان رو انتقال بدن که در این مقاله چند موردش رو توضیح میدیم

احتمالاً برای شما پیش امده که هنگام کار با لپ‌تاپ خود احساس کرده‌اید که نوک انگشتانتان می‌سوزد. شاید در ابتدا به این موضوع توجه چندانی نداشتید، اما هرگاه به بدنه فلزی لپ‌تاپ خود دست می‌زدید، احساس سوزن سوزن شدن انگشتان شما تکرار می‌شد. این موضوع، نشان‌دهنده این است که لپ تاپ شما برق‌دار شده و جریان الکتریکی از آن عبور می‌کند.

همه دستگاه‌های الکترونیکی از جمله لپ‌تاپ‌ها با بدنه فلزی، به راحتی می‌توانند مسیری برای عبور جریان‌های نشتی باشند. با عبور جریان الکتریکی، این احتمال نیز وجود دارد که افراد دچار برق گرفتگی شوند. اکنون در این مقاله، دلایل برق‌دار شدن بدنه لپ تاپ را بررسی کرده‌ایم و برای حل این مشکل، راهکار‌هایی را ارائه داده‌ایم. همراه ما باشید.

۱. مشکل در سیستم ارتینگ ساختمان

یکی از مشکلات رایج در سیستم برق خانگی ایران این است که سیم ارت یا همان اتصال به زمین در بسیاری از ساختمان‌ها و خانه‌ها وجود ندارد یا عملکردش معیوب است. در نتیجه، جریان‌های نشتی برق به جای عبور از سیمی که به زمین متصل است، از بدنه لپ‌تاپ عبور می‌کند. البته این حالت زمانی رخ می‌دهد که بخشی از مدار داخلی لپ‌تاپ‌ها با مشکل مواجه شده باشد و جریان الکتریکی از مسیر اصلی عبور نکند.

در گذشته بسیاری از ساختمان‌ها از سیم ارت استفاده نمی‌کردند، اما اکنون حفر چاه ارت و نصب الکترود در ساختمان‌ها اجباری شده است تا ساکنان در برابر خطرات ناشی از اتصال برق در امان باشند. با این حال، هنوز بسیاری از خانه‌ها سیم ارت ندارند.

تعدادی از افراد می‌گویند که با آداپتورهای سه شاخه، مشکل برق‌دار شدن بدنه لپ تاپ برطرف می‌شود. اما نکته اینجاست تا زمانی که برق کلی ساختمان به سیستم ارتینگ وصل نشده باشد، استفاده از این نوع آداپتورها نیز بی‌فایده خواهد بود.

۲. ایراد داشتن آداپتور شارژر

گاهی اوقات ممکن است آداپتور شارژ لپ‌تاپ شما با دچاره مشکل شده باشد یا حتی سیم آن اتصال کوتاه شده باشد. در چنین شرایطی، احتمال برق‌دار شدن لپ تاپ‌ با بدنه فلزی بسیار زیاد است.
قبل از وصل کردن آداپتور شارژ به لپ‌تاپ، حتماً سالم بودن این وسیله را بررسی کنید و در صورت مشاهده‌ی دود، حتماً آن را از پریز برق بکشید.

۳. وصل نشدن پورت شارژر

یکی دیگر از دلایل عبور جریان الکتریکی از بدنه‌ی لپ تاپ، وصل نشدن صحیح پورت شارژ در سوکت لپ‌تاپ است. در چنین مواقعی، جریان الکتریکی به جای عبور از مدار اصلی لپ تاپ، به بدنه‌ی لپ تاپ وارد می‌شود. حتما از اتصال صحیح پورت شارژ دستگاه خود اطمینان پیدا کنید.

۴. برق دار بودن سطح زیر لپ تاپ

همانطورکه اشاره کردیم؛ بدنه‌ی فلزی لپ‌تاپ هنگام تماس با جریان الکتریکی، برق‌دار می‌شود. حالا اگر میز کار یا محلی که لپ‌تاپ خود را روی آن قرار داده‌اید که فلزی باشد و از منبع برق دیگری، جریان نشتی بکشد، بدنه‌ی لپ‌تاپ نیز برق‌دار می‌شود.

برای جلوگیری از این موضوع، پیشنهاد می‌شود که لپ‌تاپ‌های خود را روی کول‌ پد‌های پلاستیکی یا سطحی غیر فلزی قرار دهید.

۵. آسیب‌دیدن قطعات و مدار داخلی

دستگاه‌های الکتریکی از قسمت‌های مختلفی از جمله پاور، برد، سیم‌کشی‌های داخلی و… تشکیل شده‌اند. ازاین‌رو، گاهی اوقات ممکن است که یکی از سیم‌های داخلی به دلایل مختلف با بدنه اتصال کوتاه شود و جریان الکتریکی را به بدنه وارد کند. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نفوذ آب
  • قرار گرفتن لپ تاپ در هوای مرطوب
  • نفوذ گرد و غبار
  • ضربه دیدن دستگاه
  • استفاده از تجهیزات جانبی تقلبی مانند باتری و شارژر

در چنین وضعیتی نیاز هست که شما به تعمیرکار ماهری مراجعه کنید تا مشکل برق‌دار بودن لپ‌تاپ‌تان را برطرف کند.

جمع‌بندی مطلب: آیا دست زدن به بدنه لپ تاپ برق دار خطرناک است؟

در کل جریانی که از بدنه‌ی لپ‌تاپ‌ میگذرد به اندازه‌ای نیست که آسیب جدی به انسان وارد کند. پس نگران نباشید، چراکه این برق فقط می‌تواند شوک الکتریکی وارد کند و احتمال آسیب دیدن از طریق آن تقریبا صفر است. فرد وقتی به بدنه‌ی لپ‌تاپ خود که برق‌دار است دست میزند، احتمالاً لرزشی خفیف را احساس می‌کنند. البته اگر جریان عبوری به بدنه‌ی لپ‌تاپ بیشتر از ۱۰ میلی‌آمپر برای جریان‌های متناوب و ۵۰ میلی‌آمپر برای جریان‌های مستقیم باشد، احتمالاً آسیب جدی به فرد وارد شود.

برای اطمینان، می‌توانید جریان عبوری از بدنه‌ی لپ‌تاپ را اندازه بگیرد و مطمئن شوید که مقدار جریان عبوری کمتر از حدی باشد که برای انسان‌ها خطر آفرین است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.